تامین اجتماعی

اخبار ؛ مشاوره ؛ راهنمایی

تامین اجتماعی

اخبار ؛ مشاوره ؛ راهنمایی

۸ مطلب در فروردين ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، کمک هزینه ازدواج به بیمه شدگانی که برای اولین بار ازدواج می کنند پرداخت می شود و میزان آن معادل یک ماه متوسط مزد یا حقوق بیمه شده است.
مزد یا حقوق متوسط هر بیمه شده از تقسیم کردن مجموع حقوق دریافتی بیمه شده در 2سال قبل از ازدواج که بر مبنای آن از وی حق بیمه کسر شده است، بر عدد 24 بدست می آید.
همچنین بیمه شده علاوه بر ازدواج اول، باید دارای شرایط دیگری نیز برای استحقاق دریافت کمک هزینه ازدواج داشته باشد که می توان به دائمی بودن عقد ازدواج و ثبت آن در دفتر رسمی ازدواج اشاره کرد.
همچنین در تاریخ ثبت ازدواج، رابطه استخدامی بیمه شده با کارفرما قطع نشده باشد و بیمه شده در یکی از کارگاههای مشمول قانون تامین اجتماعی در حال کار باشد.
گفتنی است، بیمه شده  باید در 5 سال پیش از ازدواج، حق بیمه 720 روز کار را به شعب تامین اجتماعی پرداخته باشد تا کمک هزینه ازدواج به وی تعلق بگیرد.
بیمه شده واجد شرایط برای دریافت کمک هزینه ازدواج باید به شعبه ای که حق بیمه در آن پرداخت می شود، مراجعه کند. هنگام مراجعه باید اصل دفترچه درمانی بیمه شده، اصل و تصویرشناسنامه بیمه شده و همسرش و اصل و تصویر تمامی صفحات عقدنامه را به همراه داشته باشد.
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰
اختصاصی وبلاگ تامین اجتماعی؛ بهمن ماه سال گذشته آزمون استخدامی تامین اجتماعی در حالی برگزار شد که بسیاری از جوان فارغ التحصیل دانشگاهی در وانفسای رکود و بیکاری چشم به نتایج این آزمون دوخته اند. البته با توجه به روند حدوداً پنج تا هفت ماهه استخدام سال 93 به نظر می رسد هنوز تعیین تکلیف استخدامی های جدید کمی زود است. اما به هر روی تعداد بسیاری سرنوشت خود را به اعلام نتایج این آزمون گره زده اند. در ادامه بد نیست روند استخدام دوره گذشته را مرور کنیم؛ در سال 93 پس از برگزاری آزمون ، اعلام نتایج از طریق تماس تلفنی با قبول شدگان صورت گرفت؛ در مرحله اول از دو برابر ظرفیت منتخبین مدارک اخذ شد؛ در مرحله بعد از همه کسانی که مدارک اخذ شد مصاحبه نسبتاً ساده علمی و عقیدتی به عمل آمده؛ که مجموع امتیاز مصاحبه و آزمون عملی و همچنین سایر امتیازات از جمله امتیاز نیروهای قراردادی امتیاز کل هر داوطلب را تشکیل داد. پس از آن در برخی استان ها ابتدا معاینات بدو استخدام به عمل آمد و سپس مصاحبه عقیدتی - سیاسی انجام گرفت و در برخی استان ها نیز این دو مرحله با ترتیب عکس انجام شد. قابل ذکر است در مرحله معاینات و مصاحبه عقیدتی تنها یک برابر ظرفیت از داوطلبان دعوت به عمل می آید. مجموع این مراحل بسته به هر استان بین حداقل پنج تا هفت یا هشت ماه به طول می انجامد؛ پس صبور باشید و از دوران قبل استخدام لذت ببرید.
در پست های آتی از زیبایی ها و سختی کار در تامین اجتماعی خواهم گفت. 
همچنین دوستان می توانند سوالات مرتبط با استخدام سازمان را در بخش نظرات همین مطلب مطرح نمایند تا در اسرع وقت به آنها پاسخ دهم.
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰

 علی خدایی درباره اجرایی شدن افزایش 20هزارتومانی حق مسکن کارگران از فروردین ماه 95 گفت: مطابق وعده آقای ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه حق مسکن باید از این ماه (فروردین ماه سال جاری) در فیش حقوقی کارگران اعمال شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی ادامه داد: نمایندگان کارگران معتقد هستند که افزایش 20هزارتومانی حق مسکن در سال 93 تصویب شد و باید در سال 94 اجرایی می‌شد، اما بعدها متوجه شدیم که وزارت کار این مصوبه را به دولت ارائه نکرده بوده است، اما در جلسه شورای عالی کار 94 ربیعی به کارگران وعده اجرایی شدن این مصوبه را داد. مطابق این وعده کارگران باید در سال جاری ماهانه 40 هزار تومان حق مسکن دریافت کنند.

 مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران اظهار کرد: حق مسکن عددی ناچیز است که در حال حاضر به یکی دیگر از مطالبات کارگری تبدیل شده است.
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰

بیمه بیکاریبیکارازنظرقانون بیمه بیکاری بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد. براساس این قانون، چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختاراقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورایعالی کار ، بیکارموقت شناخته شود وهمچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل ، زلزله ، جنگ ، آتش سوزی بیکار شوند، میتوانند از مقررات این قانون استفاده نمایند .تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده ، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان واداره کارواموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است . (ادامه بحث را در ادامه مطلب بخوانید همچنین سوالات خود درخصوص بیمه بیکاری را در بخش نظرات همین مطلب ارسال نمایید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود.)

 

 
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰
سعید حسینی مدیر کل نامنویسی و حسابهای انفرادی سازمان تامین اجتماعی ضمن بیان این خبر اظهار داشت: با توجه به الزام کارفرمایان به درج عنوان و کد شغلی بیمه شدگان در لیستهای پرداخت حق بیمه ، اداره کل نامنویسی و حسابهای انفرادی اقدام به پالایش و یکتاسازی بانک اطلاعات عناوین شغلی تمامی مشاغلی که تا پایان ماه گذشته توسط کارفرمایان در سراسر کشور اعلام شده، نموده است.
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰

نرخ حق بیمه سال 95
اختصاصی وبلاگ تامین اجتماعی ؛
با توجه به تعیین حداقل دستمزد سال 95 نرخ حق بیمه به شرح جدول زیر تغییر می کند:

عنوان

حق بیمه سال 94

حق بیمه سال 95

حق بیمه اجباری کارگران (30 درصد)

246727

276649

حق بیمه اختیاری (26درصد)

222055

248985

حق بیمه مشاغل آزاد (12 درصد)

85491

97459

حق بیمه مشاغل آزاد (14 درصد)

99739

113703

حق بیمه مشاغل آزاد (18 درصد)

128236

146190قابل ذکر است جدول فوق براساس حداقل دستمزد و سی روز در ماه بوده و در شش ماه اول سال ( ماه های 31 روز) میزان حق بیمه مقدار کمی با این جدول متفاوت است و افزایش می یابد. به عنوان مثال حق بیمه اجباری 284171 ریال می شود.


 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر سیدتقی نوربخش با بیان اینکه بیشترین درآمدهای سازمان تأمین اجتماعی از محل دریافت حق بیمه بدست می‌آید، افزود: در بودجه سال 95 نیز 44 هزار میلیارد تومان از طریق دریافت حق بیمه وصول می‌شود و مابقی هزینه‌های سازمان از محل درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی تأمین می‌شود.
وی با بیان اینکه در بودجه سال آینده سازمان تأمین اجتماعی افزایش مستمری بازنشستگان و همچنین افزایش کمک هزینه مسکن و خوار و بار به نحو مناسبی درنظر گرفته شده است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین از اختصاص هزینه 5000 میلیارد ریالی برای مسکن اجتماعی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان خبر داد و گفت: در سال 95 پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تداوم خواهد داشت و امیدواریم در ضوابط اجرایی سال 95 امکان افزایش مبلغ وام‌ها نیز فراهم شود.
وی تداوم اجرای طرح کرامت رضوی و اعزام بازنشستگان به زیارت امام رضا(ع) را از دیگر برنامه های سال 95 سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: برای این برنامه 80 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته 30 هزار نفر از مستمری بگیران به این سفر معنوی اعزام می‌شوند.
دکترنوربخش از هیات امنا، هیات مدیره و کارکنان سازمان تامین اجتماعی بابت همکاری و همراهی  در تصویب بودجه سال 95 این سازمان، تقدیر به عمل آورد.
 • خبرنگار 94
 • ۰
 • ۰

حداقل دستمزد سال 95

شورای عالی کار با افزایش ۱۴ درصدی حداقل حقوق ۱۳ میلیون کارگر ایرانی برای سال ۹۵ موافقت کرد.

با این حساب حداقل حقوق کارگران که در سال ۹۴ ، مبلغ ۷۱۲۴۲۵تومان بود با افزایش ۱۴درصدی ، به ۸۱۲۱۶۵ تومان در سال ۹۵ افزایش می‌یابد.

براساس این گزارش در این نشست که ریاست آن را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برعهده داشت، رئیس سازمان تأمین اجتماعی، معاونان وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حضور داشتند. علاوه بر این نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی هم به عنوان دو ضلع دیگر شورای عالی کار در این نشست به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

این نشست از ساعت ۱۸ بعدازظهر روز سه‌شنبه آغاز به کار کرد و تشکل‌ها پس از شام کاری بحث و تبادل‌نظر درباره تعیین مزد را ادامه دادند.

به گزارش فارس، دولت و کارفرمایان در اواسط چانه‌زنی خود پیشنهاد افزایش ۱۲ درصدی را مطرح کردند اما نمایندگان کارگری روی رقم ۱۵ درصد برای افزایش حداقل مزد سال ۹۵ تأکید داشتند.

براساس این گزارش همچنین در این نشست، حق مسکن بدون تغییر همان ۲۰ هزار تومان، بن کارگری ۱۰ هزار تومان بدون تغییر و پایه سنوات نیز همان ماهانه رقم ۳۰ هزار تومان باقی ماند که روزانه هزار تومان محاسبه خواهد شد.

حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۵روزانه ۲۷۰۷۲۲ ریال تعیین شد.

با مشخص شدن حداقل دستمزد ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومانی سال آینده میلیون ها کارگر و مشمول قانون کار، میزان عیدی سال آینده کارگران نیز معلوم شد. حداقل عیدی سال آینده کارگران یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان خواهد بود.

حداکثر عیدی سال ۹۵ نیز بر مبنای ۳ برابر حداقل دستمزد تعیین شده، ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار تومان است. البته ارقام دریافتی مشمولان قانون کار در سال آینده به نسبت حقوق پایه متفاوت است ولی نمی تواند کمتر از ۲ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و همچنین بیشتر از ۳ برابر آن باشد؛ در واقع سقف عیدی پایان سال ۹۵ به میزان ۲ میلیون و ۴۳۶ هزارتومان است.

حداقل و حداکثر عیدی ۹۵

بنابراین کارگرانی که در سال جاری برابر با ۲ پایه حقوق ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومانی مصوب شورای عالی کار یک میلیون و ۴۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان عیدی دریافت کرده اند در سال آینده به میزان یک میلیون و ۶۲۴ هزار و ۳۲۸ تومان عیدی خواهند گرفت.

همچنین گروه هایی که به میزان ۳ برابر حداقل دستمزد ۷۱۲ هزار و ۴۳۰ تومانی سال جاری، یعنی دو میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۷۵ تومان عیدی دریافت کرده اند در سال آینده این رقم به ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۴۹۲ تومان افزایش می یابد.

وضعیت عیدی سایر سطوح مزدی

درباره سایر سطوح مزدی و افرادی که دارای پایه حقوق های به مراتب بالاتر از مصوبات شورای عالی کار هستند نیز می توانند به همان نسبت عیدی دریافت کنند به شرطی که میزان دریافت عیدی آنان از ۳ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال ۹۵ یعنی ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۴۹۲ تومان بیشتر نشود.

بسته کامل دستمزد سال 1395 کارگران کشور
عنوان رقم به تومان
حداقل مزد 812.165
بن نقدی(خواروبار) 110.000
حق مسکن 20.000
حق پایه سنوات روزانه 1.000
حق اولاد/یک فرزند 81.216
جمع دریافتی افراد متاهل تک فرزند 1.053.380
جمع دریافتی افراد مجرد 972.165
حداقل مزد روزانه 27.072

 • خبرنگار 94